Macarones
Titta så fina macarones mina klasskamrater gjorde förra veckan :D
Jag har en fråga till er som är litet mer insatta. De riktigt dyra macronsen som man kan köpa på vissa ställen för runt 30kr/styck, vaaad är de gjorda utav egentligen?
För vi säljer våra för 10 kr styck på skolan vilket en lärare tycker är för mycket. :O Våra är de vanliga med smörkrämsfyllning.
De kanske gör mandelmjölet själva, och har nån dyr fyllning? Och sen är det ju en innegrej...
OMG JA ÅKER TILL VÄSTERÅS BARA FÖR ATT HANDLA HOS ER!!! .....eller har ni hemleverans? ;)
Åh jag har inte tordas göra såna än, och inte smakat dem heller. Men de är ju så söta ^^
Men alltså shit! Hur har ni gjort för att få den där "krusiga" kanten?! Och vadå, ni gör väl mandelmjölet själva? Så jävla fina! Måste komma förbi och köpa! :D Är det några särskilda dagar som ni säljer dom eller får man chansa?
Men dumma Kaj! :p Okej, kanske tittar in nästa vecka isf. Då ska jag fråga hur dom är gjorda, haha! kram!
åh var åker man då om man vill köpa så billigt av er?
Sofi: Sjöhagsvägen 4 i Västerås :D Fiket har öppet mellan 10-14 ungefär. ^^
taack :D kan man beställa tårtor av er med till billigare pris? jag tänker på födelsedagstårta med dekorering på:)
Jag antar att det har att göra med följande saker:
1) Dom har dyra hyror -> alla bakverk blir dyrare.
2) Dom har dyra anställda istället för "gratisjobbande" elever -> alla bakverk blir dyrare.
3) Dom gör saker från scratch så att det tar tid -> Tid är pengar.
4) Och sen kanske dom blandar in dyra saker. Som färska hallon när det inte är säsong osv.
Men mest tror jag att det beror på att hela företaget kostar mer pengar än vad ett skolcafé gör. :)
Sofi: ja man kan beställa tårtor hos oss :D priset beror på hur många personer tårtan är för. ^^
gud vad bra :D kommer nog förbi någon dag i december :)